72-ga rocznica wybuchu Powstania

w Getcie Warszawskim

19 kwietnia minęła 72 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Podczas tego zrywu zaginęło ok 13 tysięcy Żydów (w tym 6 tysięcy spłonęło żywcem), a ok. 55 tysięcy pochwycono i wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Powstanie to było największym zbrojnym zrywem ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.
   Nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile" zorganizowanej przez muzeum "POLIN". Uczniowie klas gimnazjalnych oraz VI klasy szkoły podstawowej wykonali papierowe kwiaty i rozdali je wszystkim dzieciom z naszej szkoły. Wspomniane żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który jako jeden z nielicznych przeżył powstanie i każdego roku 19 kwietnia składał żonkile pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

ZOBACZ GALERIĘ

fot. : M. Radecka-Kohn