1

4

21

22

40

64

100

6

 VII Festiwal Patriotyczny w Pamiątce 

      W dniu 26 lutego 2015 roku odbyły się eliminacje VII Festiwalu Patriotycznego w Pamiątce,  a udział w nich wzięło ponad 300 uczestników z 20 szkół i przedszkoli  z powiatu piaseczyńskiego i grójeckiego. Ci młodzi ludzie są najważniejszymi bohaterami tego tradycyjnego już wydarzenia. Stanęli w szranki o laury w kategoriach: literackiej, muzycznej, recytatorskiej i plastycznej, a 19 marca odebrali  zasłużone nagrody i wyróżnienia.

      Jak powiedział Jan Paweł II: Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Ten sposób myślenia o ojczyźnie był bliski patronowi i założycielowi  Pamiątki – Wojciechowi Górskiemu, który całe  życie  poświęcił szczytnemu celowi kształtowaniu młodzieży w duchu mądrze pojętego patriotyzmu. Rozpoczynał pracę pedagogiczną jeszcze pod zaborami w latach 80. XIX wieku w Warszawie, gdy było to szczególnie ważne w czasach rusyfikacji, i kontynuował w wolnej Polsce po 1918 roku,  zakładając w 1925 roku tę szkołę, a 1928 fundując jej gmach na potrzeby okolicznej ludności.

        Podobnie jak jego rówieśnik Bolesław Prus uważał, że: "Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojzyznę, ale - ażeby pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie". Dlatego swych wychowanków uczył, iż  przyszłość jest „W pracy, wiedzy i miłości bratniej ”, której najwyższym przejawem jest miłość do kraju i jego tradycji. W jego szkołach stawiano nie tylko na dogłębną wiedzę przedmiotową, ale również na sport i kulturę.  U Górskiego działały chóry, orkiestry ludowe zespoły taneczne, grano przedstawienia teatralne i recytowano poezję, wzorce patriotyczne kształtowały też drużyny harcerskie wędrujące po Polsce.

      Wychowankowie i nauczyciele  obu jego szkół  nie wahali się oddać życia za ojczyznę w krwawych wydarzeniach II wojny światowej. Ale jak mówił jeden z wybitnych wychowanków szkoły Górskiego, Stefan Wyszyński, "Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej w czasach pokoju".

      Mając to wszystko  na uwadze, powołaliśmy  przed siedmiu laty do życia Festiwal Patriotyczny i mamy nadzieję, iż razem jeszcze przez wiele lat będziemy się mogli fascynować polską poezją, słuchać muzyki i pieśni narodowych,  pochylać nad historią tej ziemi i wzruszać, kiedy kolejni młodzi ludzie  staną przed nami i z głębokim zrozumieniem będą potrafili przekazać to, co stanowi kwintesencję polskości.

       Myślę, że możemy się pokusić o stwierdzenie, iż z roku na rok gościmy dużą liczbę uczestników i co najważniejsze, wymiernie wzrasta poziom ich przygotowania, o czym świadczy ilość nagród i wyróżnień i wspaniałe prezentacje, których obserwatorami i  Państwo możecie się stać oglądając filmy z eliminacji oraz finału festiwalu.

 

      Na Finale poza głównymi bohaterami imprezy - laureatami konkursów, zaszczycili nas swoją obecnością znakomici goście

p. Wojciech Jerzy Ołdakowski - Starosta Piaseczyński,

p. Maciej Michalski - doradca starosty, juror komisji plastycznej festiwali patriotycznych

p. Barbara Galicz - Burmistrz Tarczyna,

p. Andrzej Ozimek- wice-przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie,

p. Edyta Onufrowicz- dyrektor ZAPO w Tarczynie,

p. Małgorzata Brzezińska - przewodnicząca Rady Zespołu Szkół w Pamiątce,

 

Tegoroczny VII Festiwal swym patronatem objęli:

 

Mazowiecki Kurator Oświaty

Starosta Piaseczyński

Burmistrz Tarczyna

Prezes Towarzystwa Wychowańców Szkół Górskiego,

dziękuję Państwu za zaufanie, pomoc i wsparcie na rzecz edukacji patriotycznej naszych dzieci i młodzieży, szczególnie dziękuję wieloletnim patronom tego projektu, którym pragniemy szczególnie podziękować

  1. Pani Barbarze Galicz Burmistrzowi Tarczyna, która jest z nami od samego początku oraz
  2.  Panu Staroście Wojciechowi Ołdakowskiemu-  państwa działania potwierdzają myśl „PATRIOTYZM TO ŻYWE POCZUCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI”
  3. Panu Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury za urzeczenie  profesjonalnego sprzętu nagłośnieniowego, dziękuję Panu Tomaszowi Kamińskiemu za jego obsługę,
  4.  Dziękujemy sponsorom firmie Pepsi- Cola,
  5. Dziękujemy firmie Łuksza, dzięki Państwu wszyscy uczestnicy eliminacji mogą skorzystać z poczęstunku i w miłej atmosferze wymienić się wrażeniami oraz złapać chwilę oddechu przed lub po występie.
  6. Dziękujemy  p. Beacie Bałut dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Pracach Małych za użyczenie profesjonalnego instrumentu.

      Szczególne słowa podziękowania składam Kapitule Festiwalu - pomysłodawcom

i głównym organizatorom corocznych zmagań- p. Hannie Wołkiewicz, p. Katarzynie Januszewskiej, p. Agnieszce Wypychowicz, p. Annie Chochlewicz oraz całej Radzie Pedagogicznej i pracownikom szkoły. Dziękujemy Samorządowi uczniowskiemu oraz wszystkim zaangażowanym uczniom.

       Kontynuując ideę wielkiego patrioty, wielkiego Polaka, to właśnie patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny są myślą przewodnią naszych festiwali.


 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ z ELIMINACJI

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ z FINAŁU

ZOBACZ FILM z ELIMINACJI

ZOBACZ FILM z FINAŁU

FILMY MOŻNA RÓWNIEŻ OGLĄDAĆ BEZPOŚREDNIO Z ZAKŁADKI "FILMY"

Z WYNIKAMI FESTIWALU MOŻNA SIĘ ZAPOZNAĆ W ZAKŁADCE "FESTIWALE"


tekst: p. Iwona Niegowska, p. M. Radecka-Kohn

operator kamery: Wiktor Zaprzalski, Ksawery Włoczewski

fot.: p. Małgorzata Radecka-Kohn,

Wiktor Zaprzalski,

Aleksandra Radecka-Kohn,

Ksawery Włoczewski,

Julia Ahmed.

Montaż Filmów: p.Małgorzata Radecka-Kohn, Wiktor Zaprzalski, Joanna Nowakowska.