Pozytywna Dyscyplina - Warsztaty

W dniach 11 i 12 maja odbyły się w naszej szkole szczególne warsztaty - z Pozytywnej Dyscypliny.

We współczesnym społeczeństwie wyzwania rodzicielskie są większe. Zachowania naszych dzieci nijak się mają do standardów wypracowanych w starych, dobrych czasach. Podręczna walizka z metodami wychowawczymi (często z groźbami, krzykami, słownymi przepychankami) po prostu nie działa. Na szczęście przyszłość nie rysuje się w czarnych barwach. Większa świadomość, wiedza oraz zwykła chęć może wyeliminować niektóre z problemów wychowawczych i sprawić, że wychowanie dzieci będzie radosną, wspólną podróżą ku samodzielności naszych pociech.

IMG 3628 IMG 3632 IMG 3638

IMG 3646 IMG 3634 IMG 3645

Pozytywna dyscyplina nie sprawia, że dzieci stają się idealne. Pozytywna dyscyplina pozwala na budowanie więzi z dziećmi i w całej rodzinie oparte na szacunku, współpracy, radości oraz miłości. Proste, logiczne i intuicyjne metody dla rodziców dzieci w każdym wieku, dzięki którym każdy dorosły pomoże dziecku nauczyć się samodyscypliny, odpowiedzialności, współpracy oraz rozwiązywania problemów i wyposażyć dzieci w kompetencje, które pozwolą im na szczęśliwe życie. Do metod tych zalicza się:
1. zrozumienie czterech celów niewłaściwego zachowania,
2. uprzejmość i stanowczość jednocześnie,
3. wzajemny szacunek,
4. błędy jako okazja do nauki,
5. poczucie wspólnoty, czyli odpowiedzialność społeczna,
6. spotkania rodzinne,
7. angażowanie dzieci w rozwiązywanie problemów,
8. zachęta.
Wykorzystywanie powyższych rozwiązań w procesie wychowawczym wymaga od rodziców tylko drobnych zmian w podejściu i przyswojeniu kilku nowych umiejętności, a początkowy wysiłek szybko procentuje. Zmiana podejścia z początku może wydawać się trudna, szczególnie jeśli ograniczają nas stare przyzwyczajenia, lecz kiedy uda się ją przeprowadzić pojawia się pytanie: „Dlaczego nie pomyślałem/-am o tym wcześniej?”
Pomyślmy więc już teraz. To jest ta pora. Pora na zmiany! Pora na nową perspektywę!
Tekst : Marta Gaszczyńska

Z punktu widzenia uczestnika:
Warsztaty bardzo „żywe”. Wiele ćwiczeń. Wcielaliśmy się w role zarówno zbuntowanych nastolatków, jak i surowych rodziców i próbowaliśmy obserwując własne emocje znaleźć złoty środek na komunikowanie się z naszymi pociechami. Dowiedzieliśmy się jakie pochwały są pochwałami konstruktywnymi, i że różnica między powiedzeniem „jestem z Ciebie dumny”, a „powinieneś być z siebie dumny” istnieje i jest znacząca w kwestii rozwoju naszego dziecka.
Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci były pewnymi siebie ludźmi, których porażki nie złamią, a raczej czegoś nauczą i dlatego naprawdę warto wziąć udział w Warsztatach z Pozytywnej Dyscypliny.
Tekst: Małgorzata Radecka-Kohn